AB’nin Yeşil Mutabakatı Lojistik Sektörünü Kökten Değiştirecek // Dünya Gazetesi

Avrupa’da karbon salımını 2030’a kadar yüzde 50 azaltmayı, 2050’ye kadar ise sıfıra indirmeyi hedefleyen Yeşil Mutabakat’ın, Avrupa Birliği’nin (AB) komşularını ve ticaret ortaklarını da dönüştürmesi amaçlanıyor. Bu dönüşüm, üretimden lojistiğe birçok alanda değişiklikler getirecek. Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay, yeşil lojistik olarak bilinen intermodal taşımacılığın, Yeşil Mutabakat ile birlikte daha fazla tercih edileceğini vurguladı.

Talay, karayolu taşımalarında birim başına karbon salımı diğer modlara göre daha yüksek olduğu için Yeşil Mutabakat Eylem Planı çerçevesinde deniz ve demiryolunun payının artırılmasına yönelik yatırımlara öncelik verileceğini söyledi.

Kombine Taşımacılık ile Lojistik Merkezler yönetmeliği yolda

“Böylece intermodal taşımacılığın yıldızı daha da parlayacak” diyen Talay, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olan AB ile ticarette devamlılığı sağlamak ve çevreci ekonomiye geçişi desteklemek amacıyla Yeşil Mutabakat Eylem Planı hazırladığını hatırlattı. Talay, bu kapsamda sürdürülebilir ve akıllı taşımacılık sistemlerinin geliştirilmesi için Kombine Taşımacılık ile Lojistik Merkezler yönetmeliklerinin yürürlüğe konacağına dikkati çekti.

Avrupa’da dolaşım eskisi kadar kolay olmayacak

İthalat ve ihracat firmalarına, sadece üretim değil lojistik süreçlerinde de Yeşil Mutabakatı göz önünde bulundurarak planlama yapmaları çağrısında bulunan Talay, aksi takdirde yakın gelecekte AB ülkeleri ile ticarette ciddi zorluklar ve yaptırımlar ile karşılaşılabileceğini aktardı. Talay, Yeşil Mutabakata ayak uyduramayan şirketlerin pazar paylarının ve Avrupa’daki dolaşımlarının da eskisi kadar kolay olmayacağını vurguladı. “Çevreyi korumak yalnızca tüm toplumun ve insanlığın ortak sorumluluğu” diyen Talay, son yıllarda insanlığın çevreye verdiği zararın yaşanan felaketlerle daha iyi görüldüğünü söyledi. Talay, markaların çevreci iş modellerini ve firmaları tercih etmesinin ise sorumluluk ve farkındalık açısından oldukça mutluluk verici olduğuna değindi.

Uluslararası yük taşımacılığında pandemi kaynaklı sorunlar, kombine yük taşımacılığını ve Ro-Ro kullanımını önemli oranda artırdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik İstatistiklerine göre Ro-Ro taşımaları yılın ilk yarısında yüzde 47,3 arttı. Taşımalarının yaklaşık yüzde 90inı Ro-Ro odaklı gerçekleştiren Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay, pandemi döneminde önemi daha da artan intermodal taşımacılığın payının Ro-Ro hatları sayesinde daha da artacağını belirtti.

Sarp Intermodal olarak kullandıkları taşıma modları ve çevreci lojistik operasyonları ile yüksek miktarda karbon gazının atmosfere salınmasını önlemiş olduklarının altını çizen Talay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerimiz bizi sağladığımız çevreci ve ekonomik fayda yüzünden tercih ediyor. Markaların çevreye olan farkındalığına katkıda bulunmak adına daha fazla müşteriye intermodal taşımacılıkla ulaşmaya çalışıyoruz.” Talay, ‘intermodal ile tanışın’ mortosuyla farklı sektörlerden birçok firmayı Yeşil Mutabakat’a uyum konusunda teşvik ettiklerini de sözlerine ekledi.

Yıl sonu hedefini yükseltti

Talay, yılın ilk yarısındaki büyümeden hareketle yıl sonu büyüme beklentilerinin yüzde 30 olduğunu açıkladı. Pandemiye rağmen yılın ilk yarısını büyüme ve yatırımla geçiren Sarp Intermodal, 41 milyon liralık yatırımla 500 adet yeni 45’lik konteyner yatırımı gerçekleştirmişti. Bu sayede özmal 45lik konteyner adedini bin 550’ye çıkardıklarını söyleyen Talay, yıl bitmeden ilave bir yatırım daha yapabileceklerini de belirtti. Sarp Intermodal’in hali hazırda iş ortaklarının ekipmanlarıyla birlikte 4 binin üzerinde konteynere direkt erişim imkanı var.