LOJİSTİK, İNTERMODAL İLE DAHA YEŞİL BİR SEKTÖR OLACAK // LOJİSTİK EKİPMANLAR DERGİSİ

Lojistik sektörünün çözümlerinden biri olan intermodal taşımacılık, hem çevreci hem de ekonomik olmasıyla pazardaki etkisini artırıyor. Sarp Intermodal Yönetim Kurulu Başkanı Onur Talay, intermodal taşımacılığın Avrupa’daki payının %15’e ulaştığı bilgisini paylaştı.

Sarp Intermodal Yönetim Kurulu Başkanı Onur Talay, Türkiye’de de teşvik politikaları ve ağırlık kotaları gibi düzenlemelerin yapılması halinde intermodal taşımacılığın 5-10 yıl içerisinde karayolu taşımacılığının yerini alabileceğini belirtti. Lojistik sektörünün sürdürülebilir stratejilere ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Talay, bunun için ise tarafların çevresel, ekonomik ve sosyal unsurları dikkate alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Türkiye lojistik sektörü, çoğunlukla geleneksel taşıma şekilleriyle faaliyet gösteriyor. Özellikle karayolu taşımacılığı bu alanda başı çekiyor. Çevresel göstergeler, maliyet ve transit süreler bağlılık gibi etkenler  ise sektörü farklı çözümlere yönlendirmiş durumda. Yüklerin aynı taşım birimi içinde, birden fazla taşıma modeli kullanılarak varış noktasına ulaştırıldığı intermodal taşımacılık, bu çözümlerin başında geliyor.